Konji
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Konji

Konji
 
Početna stranicaPočetna stranica  PretraľnikPretraľnik  Latest imagesLatest images  RegistracijaRegistracija  Login  

 

 Izvezice i ostala pomagala u jahanju

Go down 
3 posters
Autor/icaPoruka
babuchi-saba

babuchi-saba


Broj postova : 270
Age : 32
Location : Labin
Registration date : 01.10.2007

Izvezice i ostala pomagala u jahanju Empty
PostajNaslov: Izvezice i ostala pomagala u jahanju   Izvezice i ostala pomagala u jahanju Emptyuto stu 13, 2007 11:50 pm

Zamolila bih Dichy da stavi ono sta sam pisala za izvezice ovdje, i općenito sta se raspravljalo..

hvala :D

A ja cu malo nadopunit.. a i vi drugi.. :D



Razne remene i špagice nazivamo pomoćnim remenjem , koje koristimo dok jašemo ili lonžiramo konja isključivo u svrhu stavljanja konja u korektan položaj (prikupljenost, konj na žvali , glava u naslonu). Uvijek nam mora biti cilj da što kraće koristiti pomoćno remenje , a ne ga odabrati kao stalno rješenje nekog problema . Većina pomoćnog remenja samo stavlja glavu u pravilnu poziciju tako da ne smijemo zaboraviti na stažnji trup konja . Za početak najkorišteniji od svog pomoćnog remenja :

Martingal

Pokretni martingal stavlja se konjima da ne bi mogli dići glavu previsoko i tako se "oteti" kontroli , ne može napraviti nikakvu štetu konju i u neku ruku daje sigurnost jahaču . Kod kopčanja martingala je važno da ne bude predug (jer onda nema nikakve koristi) , niti prekratak ( jer smeta liniju žvala-dizgin-ruka ) . Dužina martingala bi trebala biti odprilike do pola konjskog vrata .


Šlaufcigli ili izvezice

Nažalost ovo je jedno remena kojim se češće nanosi šteta konju nego što se od njega dobiva korist . Izvezice bi trebale služiti da pokažu konju put da se prikupi i stavi glavu u naslon , nažalost s izvezicama rade i ljudi koji u biti ne znaju čemu one služe i rade velike greške . Kao prvo ljudi nisu ni svijesni toga da im izvezice daju tri puta veću snagu , a neki to i iskorištavaju , no najčešća pogreška s izvezicama je da ljudi konju glavu zavežu u naslon , a da potpuno zanemare stražnji trup , koji onda najčešće ostane neaktivan , time dovedu konja u debalans koji se da bi to izjednačio objesi na žvalu i onda s vremenom postane tup na usta . Moja preporuka je da ne stavljate konju izvezice ako ne znate raditi s njima jer možete napraviti veću štetu nego korist . Inače izvezice se vežu za kolan , pa kroz žvalu , pa ravno u ruke jahaču kao drugi dizgini .

Evo još par „pametnih“ o izvezicama

Slaufcigl (izvezice) koji se veze konju izmedju nogu je najostrije i najokrutije jahace sredstvo u rukama krivog jahaca odnosno pocetnika, jahaca tvrde ruke i onog koji nezna kako se jasi sa time. Zlatno pravilo slaufcigla je da se koristi iskljucivo kao korekcija, kratkotrajnom upotrebom. Slaufcigl sluzi za prikupljanje i to ono najkopmpaktnije.
Slaufcigli (zvezice) koji se veze sa vanjske strane kolana, taj tip ne prikuplja konja na kompaktan nacin, nego ostavlja konju flexibilnost i pomaze mu samo da spusti nos i vrat bez stiskanja. Naravno dizgini takvog slaufcigla se isto moraju znati popustiti isti cas cim konj odgovori na komandu i nikada ne smiju biti stegnuti. Znaci ovaj tip je puno blazi, ali samo ako jahac ispunjava sve uvijete, da zna kako se jasi sa time, da zna zasto jasi sa time, da ima mekanu ruku, da je sposoban prepoznati znakove i popustiti uzdu u momentu kad konj odgovri na komandu. Ovaj tip slaufcigla bi ja rekla da ima vrlo slican, zapravo skoro isti efekt kao fixni dizgini, samo u rukama iskusnog jahaca.

-Najvaznije za upamtit kod ovih tipova slaufcigla je da se njegov dizgin mora uvijek provuci iz unutarnje strane prstena zvale prema vani - nikada obrnuto, jer u protivnom riskiramo da ako konj reagira da se dizgin nece moci dovoljno brzo i lagano otpustiti te riskiramo da npr. da padne ili kad se konj propne i padne na ledja. Protežu se od naših ruku do obruča na žvali (važno je reći da se uvode s vanjske strane) te se na kraju učvršćuju na kolan između konjskih prednjih nogu. Također se mogu postaviti , svaki dio sa jedne strane odmah ispod sedla ( ispod naših listova). Ovaj način je recimo « manje opasniji « za razliku od prvog.


-Jos jednako vazno za upamtit je da se nikakve izvezice ne vezu na konja sve dok ga prvo nismo dobro zagrijali!

-Ako je konj imao jaku reakciju pri pricvrcivanju slaufcigla na vanjsku stranu kolana, razlog je vjerojatno jedan od najcescih, a ocituje se kod ovih tipova konja: jako reaktivan konj, punokrvni konj, jako ukocen ili prenapet.


-Za one koji ne znaju kako izgledaju, sastavljene su od dva dijela jednake duljine koji se po sredini zakopčavaju, a na krajevima također imaju kopče kojima se učvršćuju za kolan.


Ausbinderi ili lonžirni dizgini

Ausbinderti bi trebali učiti konja da traži naslon tamo gdje nema čvrste jahače ruke , dakle kod lonžiranja , djelomično u radu na ruci i kod početnika . Nažalost ausbinderi mogu jako lako naučiti konja da ide iza žvale i ne daju mu dovoljno prostora da ispruži glavu . Moja preporuka je ako radite s ausbinderima i s bilo kojim remenjem da ga povremeno odkvačite i date konju priliku da ispruži glavu .

Stavite slikice.. ja nemam vremena... :flower:
[Vrh] Go down
Dichy
Admin
Dichy


Broj postova : 1001
Age : 30
Location : Istra
Registration date : 30.09.2007

Izvezice i ostala pomagala u jahanju Empty
PostajNaslov: Re: Izvezice i ostala pomagala u jahanju   Izvezice i ostala pomagala u jahanju Emptysri stu 14, 2007 5:57 pm

di je to napisano o izvezicama?

Martingal:

Izvezice i ostala pomagala u jahanju Martingalze0
[Vrh] Go down
https://konjek.forumcroatian.com
babuchi-saba

babuchi-saba


Broj postova : 270
Age : 32
Location : Labin
Registration date : 01.10.2007

Izvezice i ostala pomagala u jahanju Empty
PostajNaslov: Re: Izvezice i ostala pomagala u jahanju   Izvezice i ostala pomagala u jahanju Emptysri stu 14, 2007 6:04 pm

Pod neka osnovna oprema...

Sta sam ja bila otvorila temu
[Vrh] Go down
maca1

maca1


Broj postova : 57
Registration date : 31.10.2007

Izvezice i ostala pomagala u jahanju Empty
PostajNaslov: Re: Izvezice i ostala pomagala u jahanju   Izvezice i ostala pomagala u jahanju Emptysri stu 14, 2007 10:18 pm

ej jaza svoju kobilu koristi gog. i nekada šprunt...

dal netko od vas to koristi...?
:heart:
[Vrh] Go down
Dichy
Admin
Dichy


Broj postova : 1001
Age : 30
Location : Istra
Registration date : 30.09.2007

Izvezice i ostala pomagala u jahanju Empty
PostajNaslov: Re: Izvezice i ostala pomagala u jahanju   Izvezice i ostala pomagala u jahanju Emptyčet stu 15, 2007 8:31 pm

da, mi u klubu koristimo za sve konje (skoro sve) gog.. super stvar sa naučiti konja naslonu i da radi pod sobom!
[Vrh] Go down
https://konjek.forumcroatian.com
babuchi-saba

babuchi-saba


Broj postova : 270
Age : 32
Location : Labin
Registration date : 01.10.2007

Izvezice i ostala pomagala u jahanju Empty
PostajNaslov: Re: Izvezice i ostala pomagala u jahanju   Izvezice i ostala pomagala u jahanju Emptyčet stu 15, 2007 9:30 pm

Da i ja sam jednog mladog konja jahala s gogom, a za šprunt nisam bas sigurna kako izgleda... :lol!:
[Vrh] Go down
Dichy
Admin
Dichy


Broj postova : 1001
Age : 30
Location : Istra
Registration date : 30.09.2007

Izvezice i ostala pomagala u jahanju Empty
PostajNaslov: Re: Izvezice i ostala pomagala u jahanju   Izvezice i ostala pomagala u jahanju Emptypet stu 16, 2007 7:39 pm

Šta je ta šprunt, imako sliku?
[Vrh] Go down
https://konjek.forumcroatian.com
maca1

maca1


Broj postova : 57
Registration date : 31.10.2007

Izvezice i ostala pomagala u jahanju Empty
PostajNaslov: Re: Izvezice i ostala pomagala u jahanju   Izvezice i ostala pomagala u jahanju Emptysub stu 17, 2007 6:44 pm

ej neznam to vam je slično ausbinderu samo ga držiš u ruci i kao dizgin

ako jašiš u krugu na lijevu ruku onda ti je lijevi dizgin labav a šprunt zategnut, dok na drugoj strani je suprotno dizgin zategnuto ne kruto,a šprunt labav

to služi za savijanje glave i opuštanje vrata konju ali konj sam postepeno popuša i onda mu olabaviš šprunti uzneš dizgine kak treba i konj drži glavu tako svojevoljno
[Vrh] Go down
Dichy
Admin
Dichy


Broj postova : 1001
Age : 30
Location : Istra
Registration date : 30.09.2007

Izvezice i ostala pomagala u jahanju Empty
PostajNaslov: Re: Izvezice i ostala pomagala u jahanju   Izvezice i ostala pomagala u jahanju Emptyned stu 18, 2007 8:40 pm

su to možda pomoćno dozgini, ili nešto slično...?
[Vrh] Go down
https://konjek.forumcroatian.com
Gost
Gost




Izvezice i ostala pomagala u jahanju Empty
PostajNaslov: Re: Izvezice i ostala pomagala u jahanju   Izvezice i ostala pomagala u jahanju Emptyned stu 18, 2007 9:03 pm

a slika goga?
ima mozda to neki drugi naziv..jer mozda mi to zovemo drugcije
[Vrh] Go down
Sponsored content





Izvezice i ostala pomagala u jahanju Empty
PostajNaslov: Re: Izvezice i ostala pomagala u jahanju   Izvezice i ostala pomagala u jahanju Empty

[Vrh] Go down
 
Izvezice i ostala pomagala u jahanju
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Konji :: Sve o konjima :: Oprema za konje i jahače-
Forum(o)Bir: